TalTech IT Kolledži kolmikäivitusega arvutid võimaldavad õpetada nii Ubuntu, macOS'i kui MS Windows'i baasil tarkvaraarendamist ja -haldamist.

Vabavara kasutuselevõtmiseks palun võta ühendust ALVATALiga »

Pingviinid Tallinnas

2014. aasta märtsis alustas Tallinna Haridusamet avatud lähtekoodile üle kolimise pilooti. Tänaseks on kõikides Tallinna haridusasutustes kasutusel LibreOffice. Peale kontoritarkvara välja vahetamise proovivad Mustamäe Gümnaasium, Mahtra Põhikool, Merivälja Kool, Mesimummu lasteaed ning Tammetõru lasteaed ka operatsioonisüsteemi vahetust Ubuntu vastu. Tallinna haridusasutustele on üleminek ning koolitused tasuta. Mujal aitame teil kohaliku omavalitsusega kokkuleppele saada. Ülemineku aitavad reaalselt läbi viia Alvatali võrgustikku kuuluvad ettevõted.

Loe mida piloodis osalejad arvavad »

Liitu programmiga

Ubuntu kasutusele võtmine vajab pisut planeerimist: tuleb kaardistada olemasolev riistvara, kasutusel olev tarkvara, failivormingud ning töövood. Võimalusel tuleb töö viia veebipõhiseks, kuna nii saab tööd teha ühtmoodi Windowsi kui Ubuntuga. Enne Ubuntu kasutusele peab läbi viima koolitused, et üleminek võimalikult vaevatu oleks. Kaks-kolm nädalat peale üleminekut teeme teise koolituse, et viimasedki takistuskivid üheskoos ületada. Käesoleva aasta suveks on Ubuntu paigalduseks end kirja pannud juba paljud uued asutused, nii et kiirusta enne kui kõik päevad võetud on!

Soovin konsultatsiooni »

Vaba tarkvara

Tallinna piloodi arvutitesse on paigal­datud Ubuntu 14.04 koos kerge­kaalulise MATE töölauaga. Rakendus­tarkvara seast leiab juba tuttavad Mozilla Firefox veebilehitseja, Mozilla Thunderbird e-posti kliendi, LibreOffice kontoritarkvara, ID-kaardi tarkvara, Skype suhtlustarkvara, VLC meediamängija. Ilmselt kasutad juba neid programme ka Windowsi peal, mistõttu üleminek on sellevõrra vähem valulisem. Pilditöötluseks oleme paigaldanud GIMP ning Inkscape tark­vara­paketid ning Pidgin muudesse suhtlus­võrgustikesse ühendumiseks.

Täpsemalt tarnitavast tarkvarast »

Liitumise spikker IT-juhile »

Veebipõhine tulevik

Fakt on see, et arvutid ning tarkvara on pidevas muutumises. Tänapäeval on enamik teenuseid pilve kolinud kuna see võimaldab teenust arendaval asutusel kõige hõlpsamini teenust sujuvana töös hoida. Kasutades veebipõhiseid teenuseid võib kohaliku IT taristu minimaalsena hoida ning vähendada tarkvara litsenseerimiskulusid. Linuxi põhine operatsioonisüsteem on ratsionaalne valik kuna veebipõhised rakendused töötavad ühtemoodi iga arvuti peal. Ka meie nägemus tulevikust paberivaba, kus asutused saavad asju ajada Interneti vahendusel.

Tutvu teenusepakkujatega »

Ühilduv riistvara

On teada, et nii mõnegi riistvara komponendiga ei pruugi Linux kõige paremini läbi saada. Mõnel juhul ei ole riistvara tootja aldis Linuxi tuge pakkuma või koguni takistab kolmandal osapoolel tuge luua. Teisel juhul riistvara tootja pakub tuge kuid see pole nii hea kui mõnes teises operatsioonisüsteemis. Seetõttu olemegi kokku pannud juhise kuidas hinnata praeguse riistvara tuge ning kolimisel kaasnevaid riistvara vahetuse kulusid.

Riistvarast täpsemalt »

Oma pilv

OwnCloud on avatud lähtekoodiga pilvetarkvara mida on võimalik paigaldada oma käsutuses olevale IT taristule. OwnCloudi abil saate jagada dokumente asutusesiseselt kui ka väljapoole. OwnCloud töötab nii Windowsi, Ubuntu, Mac OS X tööjaamade kui ka Android ning iPhone nutitelefonidega. Tallinna Haridusameti piloodis osalejatele on OwnCloud teenus hinna sees, teistel aitame paigaldusega kohalikule riistvarale.

Küsi abi meie spetsialistidelt »

Paigalda ise »

Automatiseerimine

Tallinna piloot on võima­likuks saanud auto­matiseerimis­tarkvara võidukäigule. Praegu on meil võimalik loomulikel põhjustel surnud arvuti välja vahetada väga kiirelt. Kaughaldustarkvara Puppet abil on võimalik uus arvuti töökorda seada vähem kui tunniga, kuid meie ettevõtete insenerid töötavad selle nimel, et see aeg viia alla 5 minuti piiri. Kohalik IT-tugiisik saab seeläbi nüri adminis­treerimis­töö asemel tegeleda asutuse IT-taristu planeerimise ja moderniseerimisega.

Küsi abi meie spetsialistidelt »

Täpsemalt arhitektuurist ning tulevikuplaanidest »

Kontakt

MTÜ Avatud Lähtekoodiga ja Vaba Tarkvara Liit
© 2019 Alvatal

Suhtluskanalid