On teada, et nii mõnegi riistvara komponendiga ei pruugi Linux kõige paremini läbi saada. Mõnel juhul ei ole riistvara tootja aldis Linuxi tuge pakkuma või koguni takistab kolmandal osapoolel tuge luua. Teisel juhul riistvara tootja pakub tuge kuid see pole nii hea kui mõnes teises operatsioonisüsteemis. Seetõttu olemegi kokku pannud juhise kuidas hinnata praeguse riistvara tuge ning kolimisel kaasnevaid riistvara vahetuse kulusid. Me paneme asutuse juhile südamele, et kui on huvi pikemas perspektiivis avatud lähtekoodile kolida peab riistvara hankimise otsuse põhjalikutl läbi mõtlema ning võimalusel konsulteerima meie spetsialistidega vältides äkilisi viimase hetke pakkumisi.
Tööjaamadele Ubuntu paigaldamine pole tänapäeval enam suur probleem. Mõne uuema arvuti puhul on tarvis süsteemi mõnest võtmekomponendist lihtsalt uuem versioon paigaldada. Kõikidele piloodis osalenutele arvutitele sai paigaldatud Ubuntu 14.04 koos MATE töölauaga. Alvatal soovitab uue riistvara hankimisel vältida liikuvaid osi nagu ventilaatorid ja kõvakettad. Järgmise põlvkonna arvutid on SSD püsimäluga, passiivjahutusega, energiasäästlikud ning pisikesed.
DELL pakub Ubuntuga sülearvuteid. Lenovo Thinkpadide tugi on läbi ajaloo olnud üsna hea. Alvatali üks eesmärkidest on Eestis esile tuua sülearvutite tarnijaid kellelt on võimalik osta sülearvutit kas siis tarkvarata või pingviinilisega. Ubuntu kodulehelt leiab nimekirja sertifitseeritud riistvaraga mis on hea algus uurimustööle.
Meie tungiv soovitus on eelistada IPP (Internet Printing Protocol) toega võrguprintereid kuna tegu on standardiseeritud ning võrgutehnoloogial põhineva liidesega. Meie inseneridelt said kõige vähem krõbedaid kommentaare olemasolevad Hewlett Packard, Samsung ning Lexmark printerid mis õnnestus üsna hõlpsalt käima saada. Kõige problemaatilisemad printerid Tallinna Haridusameti piloodis osalenud asutuste jaoks olid Canon printerid, mille jaoks Canon pakub küll ametlikku tuge kuid printeri juhtprogramm kipub seni krahhima.
Koolides on hetkel kasutusel QOMO ning Smarttech SB480 ning SB600 tahvlid. Kuigi tahvlite juhtprogramm oli võrdlemisi kehva kvaliteediga õnnestus meie inseneridel tahvlid kasutuskõlblikuks saada. Smarttechi õppematerjalide koostamise tarkvaral on küll puudusi võrreldes nende Windowsi versiooniga, mistõttu soovitame õppematerjale aegsasti üle viia avatud vahenditele nagu näiteks Open-Sankoré. Kõiki töid ei pea õnneks nullist ringi tegema - Smart Notebook tarkvarast eksportida töid .iwb vormingusse mida on hiljem võimalik Open-Sankorésse importida.
Kontakt
MTÜ Avatud Lähtekoodiga ja Vaba Tarkvara Liit
© 2019 Alvatal
Suhtluskanalid